piątek, 11 marca 2016

Girl Book Tag


Cześć, dziś prezentuję Wam post z okazji Dnia Kobiet. Zgapiłam ten TAG u Wiolety z zapoczytalna. Chętnie przedstawię Wam swoje kandydatki i jeszcze chętniej poznam jakie zdanie w tym temacie mają:
*Matka i Córka z świat oczami dwóch pokoleń,
*Angelika z tylkomagiaslowa.1 Troskliwa- postać, której nie można nie pokochać 

Ewa z książki Doroty Terlikowskiej pt. "Poczwarka". To najtroskliwsza postać jaką znam. Tak kochała chorą Myszkę, że była w stanie poświęcić dla niej swoje życie osobiste i szczęście małżeńskie. Podziwiam jej trud i upór włożony w opiekę nad upośledzoną córeczką. 

  
2. Kumpela- postać z którą mogłabyś się przyjaźnić

 
Alice Cullen z trylogii "Zmierzch". Koleżanka wampirzyca? Czemu nie? Moje poczucie bezpieczeństwa mogło by przy niej wzrosnąć. To bardzo barwna postać. Jest otwarta, troskliwa, koleżeńska i zawsze pomocna. Chętnie przeżyłabym z nią kilka przygód.  

3. Kokietka- postać która pojawia się zawsze w nieodpowiednim momencie

Leila Williams z "50 twarzy Greya". Była uległa Christiana nie raz komplikuje życie jego i Any w najmniej odpowiednich chwilach. 

4. Rozpustna- postać myśląca tylko o sobie


  Jagna z powieści Władysława Raymonta pt. "Chłopi".  To jest prawdziwa kokietka! Swoją osobą oczarowała całą wieś i nie jednemu namieszała w głowie. Wyszła za starego Borynę a jego synowi rozbiła małżeństwo. Jej egoizm nie miał umiaru. 


5. Poprawna- postać, która musi mieć wszystko zaplanowane i przygotowane na każdą okazję


 Hermiona Granger z serii książek pt. "Harry Potter". Bystra, ambitna, pomocna i koleżeńska kujonka. Zawsze ma zaplanowany najmniejszy szczegół.


6. Zachwycona- postać zgadzająca się na wszystko, rzadko mająca swoje zdanie 

Skrzypaczka Summer z utworu pt. "80 dni żółtych". To idealna uległa. Nie ważne czy zostanie o coś poproszona przez przyjaciółkę, byłego chłopaka czy kochanka... Nie ważne, że będzie to dla niej niebezpieczne lub niemoralne. Ona zgodzi się na wszystko, bo nie potrafi odmawiać. 

7. Lwica- postać, która ma zawsze wysokie wymagania i trudno ją czymkolwiek zadowolić


Miranda Priestley z "Diabeł ubiera się u Prady". Nikt w "Runwayu" nie miał z nią łatwo, szczególnie jej nowa asystentka. Miranda dla sławy i pieniędzy była gotowa na wszystko. Jej wysokie wymagania nikogo nie dziwiły.

 8. Agresywna- postać kick ass


 Kattniss z "Igrzyska śmierci" to uparta i waleczna dziewczyna. Ma istny dar we władaniu łukiem. Dla obrony siebie i swojej rodziny jest w stanie walczyć z całym systemem Kapitolu. 


9. Zmienna- postać, która często zmienia uczucia


Izabela Łęcka z pozytywistycznej powieści Prusa pt. "Lalka". Tytułowa bohaterka sama nie wie czego chce od życia. Knuje, prowokuje, rozkochuje i rani. Nikt nie jest w stanie przewidzieć czego za chwile będzie oczekiwać panna Łęcka.


 10. Zraniona- postać po przejściach
Sophie Hayes z autobiograficznego utworu pt. "Sprzedana". Młoda dziewczyna zakochuje się we Włochu. Kiedy trafia do jego kraju ten zmusza ją do prostytucji. Seks 30 razy na dobę 7 dni w tygodniu, także w czasie poważnej choroby. Do tego przemoc i nękanie psychiczne. Trudno sobie wyobrazić, co przeżywała ta bohaterka.